Пам’ятники
RSS


Реклама


Пам’ятник Тарасу Шевченку


3-12-2012, 03:47 от EmCee

Пам’ятник Тарасу Шевченку, видатному українському поету, письменнику, художнику та громадському діячу розташований в самому центрі міста на головній вулиці Львова - проспекті Свободи.
Рішення про спорудження у Львові пам’ятника Тарасу Шевченку було прийнято 22 червня 1987 року. Проте питання про його встановлення вирішувалося цілих 5 років. На обласному конкурсі 1988 та республіканському 1989 жодного переможця проекту пам’ятника визначено не було, однак громадськість вимагала якнайшвидшого встановлення пам’ятника. Жюрі республіканського конкурсу змушене було піти на компроміс, та ухвалило проект скульпторів Володимира й Андрія Сухорських та архітекторів Юрія Диби та Юрія Кромея - проекту, що жюрі конкурсу назвало «відносно кращим».
Урочисте відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку відбулося 24 серпня 1992 року, у день річниці прийняття декларації незалежності України, а рівно через 4 роки було відкрито дванадцятиметровий елемент пам’ятника - бронзовий обеліск з фігурними рельєфами "Хвиля Національного Відродження", що розташований по праву руку Тараса Шевченка.
Проте остаточно всі роботи, щодо спорудження монументу Тарасу Шевченку було завершено у 1996 році.
Висота пам’ятника Тарасу Шевченку становить 4.5 метра.
 
Пам’ятник Тарасу Шевченку
 
Пам’ятник Тарасу Шевченку
 
Варто зауважити, що це другий пам’ятник Тарасу Шевченку у Львові. Перший пам'ятник було встановлено на подвір'ї середньої загальноосвітньої школи № 63. Всього у світі нараховується близько 1100 пам'ятників Тарасу Шевченку.
На сьогоднішній день пам’ятник Тарасу Шевченку та площа біля пам'ятника є одним з найпопулярніших місць для зустрічей та проведення вільного часу серед львівської молоді.

Категорія: Пам’ятники | Переглядів: 787 | Детальніше:

Пам’ятник Степану Бандері


1-02-2011, 10:17 от admin

Пам’ятник Степану БандеріПерша частина комплексу - площа і на ній фігура Степана Бандери, лідера українських націоналістів, голови Організації українських націоналістів у повний зріст, заввишки чотири метри і площа навколо нього. Друга частина комплексу, 30-метрова тріумфальна арка на чотирьох колонах. Друга частина комплексу розташована за пам'ятником: тризуб з рельєфами і тріумфальна арка на чотирьох опорах, кожна з яких символізує певний час українськії історії. Перша опора - княжий період, друга - період козацтва, третє - період Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки, четверта - сучасність України.
Загальна вартість робіт понад 8,5 млн. гривень, самої скульптури - 400 тисяч гривень (близько $ 80 тисяч).
Проект монумента затвердили після семи конкурсів в 2002 році. Переміг проект скульптора Миколи Посікіри й архітектора Михайла Федька. Будівництво почалося в кінці 2003 року.
У 2004 році, після того як було розпочато будівництво величезного пам'ятника Бандері у Львові біля колишнього костелу Св. Ельжбети (побудованого польської громадою на початку XX століття), голова «Союзу поляків на Україну» назвав ці дії провокацією.
Офіційне відкриття пам'ятника відбулося 13 жовтня 2007 року і було приурочено до ювілею Української повстанської армії, оскільки 14 жовтня 1942 є датою створення цих формувань. У відкритті пам'ятника взяли участь голова Львівської облдержадміністрації Петро Олійник, голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, депутати львівського міської та обласної рад, народні депутати України Тарас Стецьків («Наша Україна - Народна самооборона»), Андрій Шкіль.

Категорія: Пам’ятники | Переглядів: 924 | Детальніше:

Пам’ятник Адаму Міцкевичу


28-01-2011, 17:22 от admin

Пам’ятник Адаму МіцкевичуПам'ятник Адаму Міцкевичу або Колона Адама Міцкевича (пол. kolumna Adama Mickiewicza we Lwowie, укр. Памятник Міцкевічу) - історико-культурна пам'ятка центральної частини Львова, що знаходиться на площі, що носить ім'я поета.

Висота пам'ятника 21 метр, фігури Міцкевича - 3,3 метра. Язики полум'я на вершині колони позолочені.

Ідея спорудження пам'ятника Адаму Міцкевичу висувалася польської громадськістю Львова відразу ж після смерті поета. Однак ця ідея була реалізована набагато пізніше, після того, як в останній третині XIX століття викристалізувався культ Міцкевича як національного генія польського народу.

10 грудня 1898, в рік 100-річчя з дня народження поета, були оголошені результати конкурсу, в якому брали участь 28 проектів спорудження пам'ятника у Львові. Переміг проект Антона Сулими Попеля, який втілив концепцію письменника Адама Креховецького: оригінальність полягала в тому, що пам'ятник мав форму колони, і цим відрізнявся від монументів Міцкевичу у Варшаві та Кракові (обидва - 1898). На остаточний проект, очевидно, вплинув віденський пам'ятник Міцкевичу (1896): у постаті поета був повторений жест правої руки, що застигла в повітрі. Саме цей жест зв'язав у львівському пам'ятнику фігури поета і ангела, що злітають з лірою. Діагональний ритм композиції підкреслять пересічними прямими: ліве крило ангела - ліра - драпірування плаща поета; праве крило - нога ангела. Вертикалі (торс - драпірування ангела, фігура поета) у поєднанні з діагоналями створюють композиційну гармонію скульптурної пари.

Колона Mіцкевіча повинна була перебувати на кордоні Марійської (інакше - Маряцький, нині пл. Міцкевича) площі і Гетьманських Валів (проспект Свободи), де вона б інакше сприймалася в просторі, знаменуючи початок головної алеї та створюючи вісь колони - Оперний театр. У 1903 році вже проводилися земляні роботи, готувалася укладання фундаменту під гранітні блоки, коли розлилася укладена в цьому місці під землю Полтва. Річка змусила прийняти радикальне рішення перенести місце будівництва колони Міцкевича в центр площі, де вже знаходилися фонтан і скульптура Богоматері. Через побоювання нового розливу Полтви на місце будівництва звозилося багато піску з-за чого деякий час площа називали «львівської Сахарою».

Категорія: Пам’ятники | Переглядів: 1448 | Детальніше:

Монумент слави


26-12-2010, 17:02 от admin

Монумент славиАнсамбль складається з тридцятиметрового пілона, бронзової центральної групи і масивної гранітної стели з великими рельєфами з кованої міді. На вертикальному пілоні - горельєфи, що втілюють основні види військ: піхотинець, танкіст, артилерист, льотчик, матрос. Центр ансамблю складає скульптурна група, що складається з алегоричних фігур радянського Воїна і Батьківщини-матері. Батьківщина-мати приймає присягу вірності Воїна і символічно благословляє його меч. Історія Радянської армії розкривається в шести багатофігурних горельєфах, розташованих з обох боків стели: «Народження Червоної Армії», «Громадянська війна», «Звільнення Західної України», «Рік 1941-й», «Велика Вітчизняна війна» і «Перемога».
Поруч з меморіалом в 1970-і роки був збудований Музей історії військ Прикарпатського військового округу, згодом закритий і зруйнований в роки незалежності України. Музей розміщувався на території старого Стрийського кладовища, де в 1849 році були поховані сотні солдат російської армії, що проходили через Львів до Угорщини і померлих від поганого постачання; кладовище було зруйновано остаточно в 1918 році в результаті військових зіткнень між українськими та польськими частинами.
11 травня 2007 Львівська міськрада створила комісію, яка розгляне питання про можливе знесення меморіалу або видалення окремих його елементів, як «імперсько-більшовицьких символів».

Категорія: Пам’ятники | Переглядів: 841 | Детальніше: