Площі
RSS


Реклама


Площа Ринок


11-02-2014, 16:51 от admin

Площа РинокПлоща Ринок - центральна площа у Львові, характерне явище середньовічної архітектури центральноєвропейських міст.
Львівська площа Ринок сформувалася як центр польсько-німецького середньовічного міста після завоювання Львова польським королем Казимиром Великим, до якого центром була площа Старий Ринок. У XIX - початку XX століття сформувався новий центр міста: проспект Свободи, площа Міцкевича і проспект Шевченка. Від кутів площі Ринок відходять 8 вулиць (за сучасними назвами - 7 вулиць і 1 площа): Російська, Сербська, Галицька, Кафедральна площа, Краківська, Шевська, Друкарська, Ставропігійська.

Архітектурний ансамбль площі Ринок сформувався протягом XIV-XIX ст. Пожежі, час і будівельники багато в чому змінили її первісний вигляд. Останній значний пожежа, під час якої згоріла практично вся дерев'яна забудова Львова, відбувся в 1527 році. Над зведенням всього центру Львова працювали представники багатьох національностей, які проживали у Львові: італійці, німці, русини, поляки, вірмени, євреї. Від початкової готичної забудови, що існувала до пожежі 1527 року, збереглися стіни із фрагментами деталей та підвали.

Після завоювання Львова польським королем Казимиром III Великим у 1349 р. центр міста, який тоді знаходився на сучасній площі Старий Ринок, було перенесено південніше.

Будівництво нових кварталів король доручив ремісникам, запрошеним з Німеччини. Німці будували за звичним для себе зразком: центральна площа, оточена житловими кварталами, лінія укріплень. Площа дістала назву Рінґ (кільце, замкнений простір). У місцевій вимові це слово трансформувалося у "Ринок”. Отже, площа дала назву базару, а не навпаки. Упродовж багатьох століть площа Ринок була центром усього життя Львова — економічного, політичного, культурного. Тут вирував базар, який відвідували перси і англійці, турки і голландці, росіяни і французи. На площі розміщалося міське управління, виконувалися судові вироки, влаштовувалися різноманітні урочистості, вистави, процесії.

Базар на площі Ринок існував до 1944 р. Але в XIX — XX ст. тут торгували тільки продуктами рільництва — овочами, фруктами, молочними продуктами, а також квітами.

Не було, мабуть, події в історії середньовічного Львова, не пов’язаної з Ринком. У 1410р. сюди привезли 52 бойових прапори Тевтонського ордену, захоплених як трофей у битві під Грюнвальдом. На Ринку їх кинули в багно — за старим звичаєм переможців. Бачив Ринок і російське посольство, яке тут наприкінці XVII ст. підписало Бічний мир, і Петра І, і героїв-гайдамаків.

Середньовічний Львів — місто гострих соціальних конфліктів. Ринок нерідко ставав місцем виступів львівської бідноти проти високих податків і сваволі міської верхівки. Виступи ці жорстоко придушувалися.

У 1848 р. стара площа стала центром революційних подій. Вона 2 листопада була зайнята ремісниками і студентами, які спорудили на Ринку барикади. За наказом австрійського генерала Гамерштейна площу піддали артилерійському бомбардуванню, і повстання було жорстоко придушене.

У 1944 р. площа Ринок стала місцем жорстоких боїв з фашистськими окупантами.

І сьогодні стара площа зберігає значення історичного центру міста. Тут знаходяться міська Рада, музеї. Пам’ятки старовини приваблюють численних туристів. У грудні 1998 р. рішенням сесії ЮНЕСКО середмістя Львова занесено до списку Світової Спадщини.

Розміри площі Ринок - 142 на 129 м; її складають 44 будинки і ратуша в центрі.

Категорія: Площі | Переглядів: 2398 | Детальніше: